Pannas - iepirkšanās ceļvedis

Pannas ir katras virtuves pamata aprīkojums - gluži kā naži vai katli - tāpēc to iegādei ir vērts pievērst pienācīgu uzmanību. Kvalitatīva panna ir nevis sezonāla tendence, bet gan investīcija. Ja pareizi to kopsiet, tā kalpos jums daudzus gadus. Un pats galvenais - ja nopirksiet labu gaļu, jūs nevarēsiet pagatavot labu steiku, ja jums būs tikai plāna, izliekusies panna - pat ja jūs būtu Deivids Koperfīlds!

Kā izvēlēties labu pannu?

 

Izvēloties pannu, jāņem vērā:

  • izmērs (cilvēku skaits)
  • plīts veids (piemērotība gāzes, elektriskajai, indukcijas plītīm un, vēlams, arī parastajām plītīm)
  • pārtikas veids (universālas pannas vai pannas, kas paredzētas specifiskiem ēdieniem - griliem, wok ēdieniem, lielajām vai mazajām pankūkām)
  • materiāls - nešaubīgi, pats svarīgākais aspekts

Universāla vidēja izmēra panna, kuras diametrs ir 25-30 cm, ir nepieciešama ikvienā mājā. Šādā pannā jūs varēsiet pagatavot maltīti visai ģimenei, jo uz tās būs vieta 3-4 gaļas šķēlēm. Mazāks pannas izmērs (līdz 24 cm) būs piemērotāks, ja dzīvojat viens, kopā ar partneri un negatavojat pārāk bieži. Tā lieliski noderēs arī kā papildu panna. Tomēr ar vienu pannu parasti nepietiks, tāpēc iesakām izvēlieties otru pannu atkarībā no tā, ko gatavojat visbiežāk!

Pamata virtuves inventārs = 1 universāla panna

  1. universāla panna - piemērota praktiski jebkura veida ēdienam - labs risinājums iesākumam
  2. dziļā panna - mērču, dārzeņu un sautējumu (sautētu vai wok ēdienu) pagatavošanai
  3. panna, kas pielāgota jūsu biežāk gatavotajiem ēdieniem - mazāka "ērta" panna (piemēram, olu cepšanai vienai personai) vai speciāla panna (pankūkām vai grilēšanai)

 

tmp

Honza Hajný, Chefparade pavāru skolas vadītājs

Neviens šefpavārs nevar iztikt bez kvalitatīvas pannas. Piemēram, liela sulīga steika pagatavošana prasa ne tikai kvalitatīvu gaļu, bet arī kvalitatīvu pannu. Steiku vajadzētu cept karstā pannā, kas labi un vienmērīgi sakarst, tāpēc profesionāļi visbiežāk izvēlas tradicionālās tērauda vai čuguna pannas. Ērtākai lietošanai tām ir arī nesakarstošs rokturis. Kvalitatīva panna padarīs gatavošanu daudz jautrāku.

 

Pamata pannu veidi

Varbūt brīnāties, kāpēc jums būtu jāpērk īpaša panna pankūkām vai Āzijas ēdieniem? Vai jums vispār to vajag? Nu, vienmēr, protams, var izmantot universālo pannu, bet, ja gatavojat bieži, ar vienu pannu nepietiks. Un, ja jūs katru svētdienu gatavosiet pankūkas saviem bērniem, jums noteikti patiks speciālā pankūku panna. Kādas tad ir specializēto pannu priekšrocības? Lasiet tālāk!

Pannas

Universālā panna

Šis pannas ir izmantojamas ļoti dažādos veidos, piemēram, grilēšanai, cepšanai, vārīšanai un flambē gatavošanai. Ja šīm pannām ir vāks, tās var izmantot arī sautēšanai. Bez šīs pannas jūs nevarēsiet iztikt, tāpēc nebaidieties tajā ieguldīt vairāk naudas. Šīs pannas ir pieejamas dažādos izmēros atbilstoši cilvēku skaitam, kuriem gatavojat.

Izvēlēties universālu pannu

Grillēšanas pannas

Grilēšanas panna

Šo pannu apakšā ir rievas, kas līdzinās grila režģim. Rievās ieplūst šķidrums, un to var viegli noliet un izmantot, piemēram, mērcei. Rievas liek steikiem un dārzeņiem izskatīties labāk, kā arī padara tos kraukšķīgus.

Izvēlēties grilēšanas pannu

Wok pannas

Wok pannas

Šīs pannas īpatnējā forma vienmērīgi izdala siltumu pa visu pannu, ļaujot uzreiz sagatavot lielāku daudzumu ēdiena. Šī iemesla dēļ tās ir ideāli piemērotas Āzijas ēdienu, dārzeņu vai ātras maltītes pagatavošanai.

Izvēlēties wok pannu

 

Plāno pankūku panna

Plāno pankūku panna

Šī veida pannai ir pavisam neliela maliņa. Pateicoties tās formai, pankūku apgriešana ar lāpstiņu vai ar prasmīgu, izveicīgu kustību būs ļoti vienkārša.

Izvēlēties plāno pankūku pannu

Mazo pankūku pannas

Mazo pankūku pannas

Ar šo pannu vairs nebūs strīdu par to, kurš saņems pirmo pankūku. Tā būs lielisks palīgs ikvienā ģimenē, un to var izmantot arī ceptām olām, kartupeļu pankūkām vai bekonam.

Izvēlēties mazo pankūku pannu

Sautēšanas pannas

Sautēšanas pannas

Šai pannai vienlaikus piemīt pannas un katla īpašības. Tās ir platākas par parasto katlu un dziļākas par parasto pannu, tāpēc būs lielisks risinājums mērču, kariju, sautējumu (ja pannai ir vāks) un līdzīgu ēdienu pagatavošanai.

Izvēlēties sautēšanas pannu

 

Pannas materiāla izvēle ir ļoti svarīga. Veikalos ir pieejamas daudz pievilcīgas un vieglas pannas par saprātīgu cenu, kas sola nepiedegošu virsmu un ērtu lietošanu. Bet esiet piesardzīgi! Lētām, nepiedegošām virsmām ir viena problēma - to īsais kalpošanas laiks (tās var viegli saskrāpēt, tās virsmas lobās un drīz tās vairs nav nepiedegošas) un izmantotais materiāls (jāizvairās no materiāliem, tostarp PFOA un PTFE, jo to drošība veselībai ir apšaubāma).

Ar vieglu pannu ir ērti apieties, tomēr esiet piesardzīgi! Jo vieglāka panna, jo grūtāk būs to saglabāt siltu. Tā ātri sasils, bet, tiklīdz uz tās uzliksiet aukstu gaļu vai dārzeņus, tā ātri atdzisīs un uz tās neko nevarēs pagatavot. Un laba cepšana ir svarīga labai garšai. Tieši augstajai tiešajai temperatūrai ir izšķiroša nozīme, lai uz gaļas virsmas izveidotos karamelizētā garoziņa, kas neļaus iztecēt tās sulai un vienlaikus izveidos garšīgo, kraukšķīgo gaļas ārpusi. Ja no gaļas iztecēs sulas, tā tiks sautēta, nevis cepta. Viegliem, plāniem materiāliem piemīt vēl viena slikta īpašība - tie iekšpusē savērpjas. Un loģiski, ka šajās vietās panna nesilst, turklāt eļļa saplūst vienā tās pusē, tāpēc ēdiens vidū sadeg, bet malās mirkst eļļā.

 

Pannas ar nepiedegošu pārklājumu

Pannas ar nepiedegošu pārklājumu

Pannām ar nepiedegošu pārklājumu svarīgākā ir kvalitāte, tāpēc izvēlieties zīmolus, kuru izmantotais materiāls nesatur PFOA un PTFE (tos parasti izmanto teflona pannu ražošanā). Labas kvalitātes pannas ar nepiedegošu pārklājumu parasti nav vieglas, jo tām ir slāņains, izturīgs dibens. Pamatni parasti veido viegls alumīnija kodols, kam piemīt īpašas vadītspējas īpašības un kas labi izdala siltumu, tomēr alumīnijs nav piemērots saskarei ar pārtiku un viegli deformējas. Tieši tāpēc, izgatavojot pannas, nereti tiek kombinēts tērauds un moderni sakausējumi, titāns vai keramika. Vadošie ražotāji cenšas sasniegt mūsdienu augstāko iespējamo virsmas ilgmūžību, lai izvairītos no skrāpējumiem, kas parasti ir lielākais trūkums nepiedegošām virsmām.

Izvēlēties nepiedegošo pannu

 

Tērauda pannas

Ja ēdiena gatavošanu uztverat nopietni, tad - nešaubīgi - jums nepieciešama tērauda panna, kas atrodama arī visās profesionālu šefpavāru virtuvēs. Tērauds ir tradicionāls 100% dabīgs materiāls, kam piemīt lieliskas gatavošanas īpašības. Tas vienmērīgi izdala siltumu un arī uztur to. Laika gaitā šis materiāls kļūst arvien kvalitatīvāks, un jums nav jāraizējas, ka panna kļūs melna. Pirms pirmās lietošanas panna kārtīgi jāapdedzina un pēc tam jānotīra ar papīra dvieli. Franču zīmols De Buyer ir ikona tērauda pannu ražošanā.

Izvēlēties tērauda pannu

Tērauda panna

 

Nerūsējošā tērauda pannas

Nerūsējošā tērauda pannas

Nerūsējošais tērauds ir ļoti izturīgs materiāls. Lielākā priekšrocība, salīdzinot ar parastu tēraudu, ir tas, ka panna nerūsēs. Šis materiāls neuzsūc pārtikas smaržas un ir izturīgs pret skrāpējumiem. Daudziem cilvēkiem nepatīk tās "nepiedegšana", tomēr pat nerūsējošo tēraudu var apdedzināt, izveidojot gandrīz nepiedegošu virsmu (skat. zemāk). Turklāt daudzi ražotāji nerūsējošā tērauda pannas papildina ar nepiedegošu pārklājumu.

Izvēlēties nerūsējošā tērauda pannu

 

Vara pannas

Tās kalpos kā skaists dekors jūsu virtuvē, taču šī veida pannas prasa ļoti rūpīgu apkopi, un to cena padara par vienu no lielākajiem virtuves ieguldījumiem. Bet... tas noteikti atmaksāsies! Vara pannas nekad neizies no modes, jūs par tām apskaudīs, un, pateicoties tūlītējai karstuma vadīšanai, cepšana uz tās būs īsta bauda. To iekšējais slānis parasti ir veidots no nerūsējoša vai galvanizēta tērauda. Šī veida pannas jākopj tāpat kā nerūsējošā tērauda pannas. Vara dārgakmeņu meistari ir Francijas zīmoli Mauviel un De Buyer.

Izvēlēties vara pannu

Vara panna

 

Lūk, īss apkopojums par svarīgāko, kas jāņem vērā, izvēloties pannu:

  • Vai panna ir piemērota jūsu plītij?
    Tas ir tas, ar ko cīnās vairums indukcijas plīts īpašnieku. Varš šīm plītīm ir pilnīgi nepiemērots, un čuguns var nebūt “draudzīgs” spēcīgai indukcijai. Vienmēr pārbaudiet produkta ražotāja ieteikumus!
  • Vai pannu var lietot krāsnī?
    Parasti tas ir roktura materiāla jautājums, bet attiecībā uz virsmām – ražotāja izmantotais materiāla tips. Rūpīgi pārbaudiet katra produkta specifikāciju.
  • Vai pannu var mazgāt trauku mašīnā?
    Ja jums ir kvalitatīva panna, jums būs jāsamierinās ar faktu, ka to nevajadzētu likt trauku mašīnā. Tēraudam, čugunam un varam pēc iespējas mazāk jāsaskaras ar ūdeni un mazgāšanas līdzekļiem. Tērauda un čuguna pannas var noslaucīt ar papīra dvieli. Eļļas plēve novērš rūsu, ko izraisa gaisā esošais mitrums, un palielina virsmas nepiedegošās īpašības.

 

Esat pamanījis, ka dažu veidu pannas netiek pārdotas kā "nepiedegošas"? Nesatraucieties. Dzelzs/tērauds un čuguns ir dabīgi nepiedegošas virsmas. Un to īpašības pat uzlabojas ar pielietojumu. Svarīgi pannu pirms pirmās lietošanas kārtīgi apdedzināt.

Pannas apdedzināšana

Noskalojiet pannu ar verdošu ūdeni un labi nosusiniet. Ielejiet pannā eļļu apmēram 1 mm augstumā un karsējiet to vidējā karstumā apmēram 5 minūtes (līdz tā sāk dūmot). Ļaujiet pannai atdzist, tad nolejiet eļļu un noslaukiet pannu ar virtuves papīra dvieli.

 

Jakub Černý Kulina

Jakubs Černijs, Kulina iepirkumu departamenta vadītājs

Virtuves pamata aprīkojumam iesakām vienu universālu pannu no kāda pazīstama ražotāja, piemēram, Francijas zīmola De Buyer vai German zīmoliem WMF un WOLL.

Izvēloties tērauda, čuguna vai titāna cepšanas pannu, jūs noteikti nekļūdīsieties. Ja pareizi tās kopsiet, šīs pannas kalpos jums daudzus gadus.