Naži - iepirkšanās ceļvedis

Naži ir katras virtuves pamata piederums. Tie tiek izmantoti vairākas reizes dienā. Labas kvalitātes naži var kalpot visu mūžu, tāpēc naža iegādē ir vērts ieguldīt vairāk naudas. Un ticiet mums - virtuves darbi vairs nebūs mocības un sagādās jums patiesu prieku.

Cik nažu jums ir nepieciešams un ko ņemt vērā, izvēloties virtuves nazi?

 

Kas ir labs virtuves nazis?

Vienā acu uzmetienā grūti pateikt, vai naža asmens labi griezīs (un jo īpaši, cik ilgu laiku). Pirmā norāde varētu būt cena. Diemžēl nav iespējams uzražot kvalitatīvu nazi par 10 EUR. Pievērsiet uzmanību arī materiālam un veidam. Labas kvalitātes naži parasti ir smagāki. Tāpat ērtam darbam svarīga ir naža roktura forma un sajūta, ka tas "iekļaujas" rokā.

Papildu funkcionalitātei, izvēloties nazi, liela nozīme ir arī tā izskatam. Kurš gan negribētu katru dienu turēt rokās skaistu nazi?

Nažu kvalitātes rādītāji

  1. Ražošanas process - labākie ir kaltie naži.
  2. Materiāls - izvēlieties nazi, kas izgatavots no kvalitatīva tērauda.
  3. Cena - slavens ražotājs parasti ir kvalitātes garants.

 

Kalšanas un izgriešanas tehnikā ražotie naži

  • Izgriešanas tehnikā ražotie naži parasti tiek izgriezti no lielākas tērauda detaļas un tad noslīpēti.
  • Kalšanas tehnikā ražotie naži tiek izkalti ar roku vai mašīnu.

Kāpēc kalšanas process ir tik svarīgs?

Kalšanu izmanto materiālu nostiprināšanai un savienošanai. Šis process var stiprināt nazi vairākas reizes. Šāda naža asmens nelūzīs un pēc pienācīgas termiskās apstrādes iegūs augstu izturību un stingrību.

Pirms galīgās apstrādes kvalitatīvi naži vienmēr tiek kalti. Pārsvarā tas tiek darīts iekārtā ar matricu. Tas piešķir asmenim sākotnējo formu, bet pēc tam labākie amatnieki kaļ asmeņus ar roku, izmantojot brīvās kalšanas metodi. Mūsdienās šī tradicionālā metode vairs nav ražošanas process, bet gan īpaša māksla.

Nažu ražošana width=

 

Materiāls

Visizplatītākie materiāli nažu ražošanai ir nerūsējošais tērauds un augstas kvalitātes tērauds. Īpašu grupu veido Damaskas naži, un joprojām diezgan populāri ir keramikas naži. Kā zināms, katram materiālam ir atšķirīgas īpašības.

Mūsu padoms:
ja meklējat viegli kopjamu nazi, izvēlieties produktu, kas izgatavots no kvalitatīva nerūsējošā tērauda. Ja esat prasīgāks un jums patīk rūpēties par savām lietām, izvēlieties nazi, kas izgatavots no kalta tērauda vai Damaskas tērauda.

  • Nerūsējošais tērauds ir visplašāk izmantotais materiāls virtuves un kabatas nažu ražošanai. Tas ir dzelzs, hroma un niķeļa vai molibdēna sakausējums ar oglekļa piemaisījumu. Tas ir noturīgs pret koroziju un bojājumiem, kā arī pietiekami izturīgs un elastīgs. Tomēr ir nepareizi pieņemt, ka tas ir pilnībā izturīgs pret koroziju. Ja to kārtīgi nenožāvē, tas kļūst truls un uz tā virsmas var parādīties traipi. Mājās to ir viegli asināt, un tas kalpos jums ilgu laiku. Tomēr tas nav tik ass kā oglekļa tērauda naži.

  • Oglekļa tēradus ir materiāls ar lielāko asumu. Šie naži ir īpaši asi. Lai gan tie kļūst neasi ātrāk par nerūsējošā tērauda nažiem, tos var ātri uzasināt. Šie naži nav mazgājami trauku mašīnā. Pēc mazgāšanas tie ir rūpīgi jānožāvē, jo tie ir ļoti jutīgi pret koroziju. Šajā ziņā šie naži ir līdzīgi kašmira džemperim - neviens cits vilnas veids nav tik mīksts, ērts un izturīgs, bet to nevar likt žāvētājā.

  • Damaskas tērauds sastāv no diviem vai vairākiem mehāniski kombinētiem tērauda veidiem ar dažādām īpašībām. Rezultātā iegūtais tērauda veids iegūst izmantoto materiālu labākās īpašības. Šo nažu cietību un ilgmūžību papildina skaisti dekoratīvs asmens raksts, kas piešķir Damaskas nažiem īpaši greznu izskatu.

  • Keramiskie naži tiek izgatavoti ļoti augstā spiedienā un temperatūrā, presējot pūderētu cirkonija dioksīdu. Šis materiāls ir ārkārtīgi ciets un kļūst truls tikai pēc gadiem ilgas izmantošanas. Tomēr to lielākais trūkums ir lielais trauslums. Keramikas nažus nevar izmantot kaulainas gaļas, saldētu ēdienu vai pat cietu smalkmaizīšu griešanai. Tie saplīst, saspiežot ķiplokus, tie saplīst trauku mašīnā un tie neizturēs kritienu no galda virsmas līdz grīdai. Un tos nav iespējams noasināt mājas apstākļos. Tie kļuva populāri pirms daudziem gadiem, kad tika uzskatīts, ka tērauda naži "atgrūž" augļu un dārzeņu vitamīnus un atstāj metālisku pēcgaršu. Tomēr par šiem apgalvojumiem vēl varētu diskutēt. Keramikas nazim būtu jābūt virtuvē tikai kā kvalitatīva tērauda naža papildinājumam, nevis aizstājējam.

 

Jakub Černý Kulina

Jakub Černý, Kulina pārdošanas vadītājs

Tas, vai nazis ir izgatavots no "nerūsējoša tērauda" vai "kvalitatīva tērauda", neļauj spriest par naža kvalitāti. Ražotājiem ar augstu reputāciju parasti ir patentēti materiāli vai slīpēšanas tehnoloģijas, un tikai tie detalizēti norāda uz materiāla veidu un cietību.

Pievērsiet uzmanību HRC rādītājam - tas ir Rockwell cietības līmenis. Jo smagāks tērauds, jo grūtāk būs nazi uzasināt, bet tam būs daudz labāka izturība. Augstas kvalitātes virtuves nažiem HRC ir no 52 līdz 56, Japānas Damaskas nažiem - vairāk nekā 60, bet moderniem tērauda nažiem tas var būt no 64 līdz 68.

 

Kāda veida naži nepieciešami virtuvē?

Kvalitatīvs nazis ir ieguldījums. Galvenokārt tāpēc, ka jums noteikti būs vajadzīgs vairāk nekā viens nazis. Labā ziņa ir tā, ka virtuves pamata uzdevumiem jums pietiks ar trīs nažiem. Daudzi cilvēki pieļauj kļūdu, iegādājoties lielu nažu komplektu, un lielākā daļa no tiem krāj putekļus. Bieži vien par tādu pašu cenu viņi varētu iegādāties trīs labākas kvalitātes pamata nažus, kas būtu uzticami, izturīgi un, galvenais, ērti lietojami.

Pamata komplekts - 3 virtuves naži

  • šefpavāra nazis - liels nazis nopietniem uzdevumiem
  • dārzeņu un augļu nazis - neliels nazis maziem uzdevumiem
  • maizes nazis - nazis ar rievotu asmeni

 

tmp

Katharina Kochová, gaļas veikala īpašniece

Kvalitatīviem nažiem jābūt ikvienā virtuvē. Pamata komplektā vienmēr jābūt lielam šefpavāram vai Santoku nazim - atkarībā, kura forma jums patīk labāk. Tāpat jums jāiegādājas robots nazis maizei, kā arī mīkstiem dārzeņiem un augļiem. Trešais komplektā ir neliels taisns dārzeņu nazis jeb liekts mizotājs gatavošanas un mizošanas darbiem.

 

Pamata nažu komplekts ikvienai virtuvei

Tālāk esam aprakstījuši trīs nažu veidus, bez kuriem nevarēs iztikt nevienā virtuvē. Jums ir iespēja izvēlēties no plaša produktu klāsta, turklāt jūs varat iegādāties vienas kolekcijas vai dažādu ražotāju nažus.

Šefpavāra nazis

Šefpavāra nazis

Nazis gaļas, dārzeņu un zaļumu griešanai

Izvēlēties šefpavāra nazi

Maizes nazis

Maizes nazis

Rievota asmeņa nazis maizei un mīkstiem dārzeņiem un augļiem

Izvēlēties maizes nazi

Augļu un dārzeņu nazis

Nazis augļu un dārzeņu griešanai

Ērts, neliela izmēra nazis mizošanai, griešanai un citiem maziem virtuves darbiem

Izvēlēties dārzeņu nazi

 

Virtuves nažu veidi

Vairumu virtuves uzdevumu iespējams paveikt ar šefpavāra nazi, maizes nazi un dārzeņu nazi. Nažus iesakām iegādāties atbilstoši tiem ēdieniem, ko regulāri gatavojat virtuvē. Ja esat zivs vai putna gaļas mīļotājs, droši vien daudz izmantosiet atkaulošanas nazi. Ja jums patīk grilēšana, jūs novērtēsiet asu steika nažu komplektu. Kādus nažus izvēlēties?

nažu veidu infografika

 

Šefpavāra nazis un Santoku nazis

Svarīgākais uzdevums ir galvenā virtuves naža izvēle - vai izvēlēties klasisku "vācu stila" šefpavāra nazi vai mūsdienu japāņu Santoku nazi. Kāda ir atšķirība starp šiem nažu veidiem?

Šefpavāra nazis

Šis ir tradicionāls lielais nazis ar aptuveni 20 cm garu asmeni uz augšu vērstu liektu galu, ko izmanto lielākā daļa pavāru. Griešana tiek veikta ar šūpojošu kustību. Nazis ir ass un izturīgs, un tas tiks galā ar tādiem izaicinājumiem kā gaļas atkaulošana vai cietu dārzeņu, piemēram, ķirbju un biešu sagriešana.

Izvēlēties šefpavāra nazi

Santoku nazis

Japāņu šefpavāra nazi atšķir tā asums un taisnais asmens ar loka formas galu. Tas ir paredzēts precīziem uzdevumiem, piemēram, gaļas griešanai ļoti plānās šķēlēs vai smalkai dārzeņu un garšaugu sakapāšanai. Griešana ar Santoku nazi prasa dažādu tehniku pārzināšanu, un tas nav piemērots griešanai lielos gabalos.

Izvēlēties Santoku nazi

Mūsu padoms: ja nolemsiet iegādāties tikai vienu no šiem nažiem un esat Āzijas virtuves mīļotājs, izvēlieties Santoku nazi. Ja meklējat patiesi universālu un izturīgu nazi, tad labākā izvēle būs labas kvalitātes šefpavāra nazis.

Gaļas un dārzeņu naži

Izvēlieties virtuves nažus, ņemot vērā biežāk veiktos darbus un to naža veidu, kurš jums vienkārši "der" labāk! Bieži sastopamies ar to, ka sievietes izvēlas klasisku mazu nazi dārzeņiem un maziem darbiem, savukārt vīrieši tiem pašiem darbiem izvēlas universālu vidējo vai garo nazi. Atlikušos nažus var iedalīt 2 grupās - nažus dārzeņiem un nažus gaļai.

Naži sieram un dārzeņiem

  • Dārzeņu nazis - mazs, praktisks nazis ar 6-10 cm lielu asmeni.
  • Universālais nazis - plāns nazis ar 10-18 cm asmeni.
  • Mizošanas nazis - mazs nazis ar ieliektu asmeni, kas ir lieliski piemērots netīrumu un bojājumu izņemšanai no tomātiem un kartupeļu mizošanai.
  • Siera nazis - vidējs, viegls nazis ar robotu asmeni un dubultuzgali. Tā asmenī bieži ir caurumi, lai pie tā nepieliptu mīkstais siers. To var izmantot arī tomātu griešanai.

Gaļas naži

  • Filēšanas nazis - nazis ar garu un šauru asmeni, ar kuru var lieliski iztīrīt zivis un sagriezt ideālu fileju.
  • Atkaulošanas nazis - nazis ar slaidu asmeni un taisnu malu, ar kuru var viegli atdalīt gaļu no kauliem, kā arī noņemt cīpslas un ādu.
  • Miesnieku naži un gaļas cirvji - instrumenti lielu gaļas un kaulu gabalu sadalīšanai un sagriešanai šķēlēs.
  • Steika naži - gaļas nažu komplekts, kas ir ideāli piemērots steikiem, ceptai liellopu gaļai un citiem gaļas ēdieniem, ko grūti sagriezt ar parasto nazi.

 

Kā kopt virtuves nažus

Ja esat nolēmis ieguldīt naudu augstas kvalitātes nazī, par to atbilstoši jārūpējas. Naži – gan tērauda, gan keramikas – nav mazgājami trauku mašīnā. Tērauda naži ir pakļauti korozijai, bet keramikas naži var saplīst. Trauku mašīnas mazgāšanas līdzekļi veicina tērauda asmeņu mikrokoroziju. Ja tomēr liekat savus nažus trauku mašīnā, pārliecinieties, ka tie nepieskaras citiem priekšmetiem. Vislabāk nazi nomazgāt ar siltu ūdeni zem krāna un kārtīgi noslaucīt.

Kā pareizi kopt virtuves nažus

  • Mazgāšana - mazgājiet nažus ar rokām un rūpīgi noslaukiet.
  • Glabāšana - vienmēr glabājiet nažus atsevišķi, ieteicams - naža statīvā vai uz magnētiskās sloksnes.
  • Asināšana - regulāri uzasiniet savus nažus, lai griešana ar tiem būtu vieglāka.

 

Nažu uzglabāšana

Nažus nedrīkst "salikt" atvilktnē kopā ar citiem galda piederumiem. To glabāšanai var lietot īpašus ieliktņus ar vienu nodalījumu, nažu blokus vai magnētiskās sloksnes. Ja esat iegādājies jauku nazi, būtu kauns to neizrādīt savā virtuvē. Magnētiskie bloki jeb sienas sloksnes ir ideāls risinājums, kas ļaus nažus viemēr ērti sasniegt. Taču jāatceras, ka, noņemot nazi, jums tas jāvelk uz savu pusi, nevis uz augšu, citādi tie var kļūt neasi. Apskatiet mūsu plašo nažu bloku un magnētisko slokšņu piedāvājumu!

Izvēlēties nažu bloku

Magnētiskais nažu bloks

Nažu asināšana

Ir vieglāk sagriezties ar neasu nazi, nekā ar asu nazi. Pat labākajiem nažiem nepieciešama regulāra apkope. Tos pietiek reizi pa reizei "atsvaidzināt" ar galodu. Kā to izdarīt? Noskatieties šo īso videoklipu! Ja šādā veidā regulāri rūpēsieties par asmeņiem, naži griezīs labāk un tos nevajadzēs asināt pārāk bieži. Profesionāli pavāri asinātāju lieto katru dienu, bet mājas virtuvē tas nav jādara tik bieži. Ja jūsu nažiem asināšana ar galodu nav pietiekama, aizvediet tos pie meistara vai izmantojiet asinātāju vai asināšanas akmeni!

Izvēlēties asinātāju